Daha Lezzetli Yemekler Yapmanın 5 Püf Noktası

Yemeklerinizde bir şey mi eksik? Gelin o eksik şeyi birlikte bulalım ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katalım.

Malzemelerinizin taze olmasına özen gösterin
Diğer her şeyi yerinde ve kıvamında yapsanız bile malzemeleriniz bayat ya da pörsümüş ise lezzeti eksik olacak ve yeme zevkinizi de örseleyecektir. Özellikle salata yapıyorsanız tazeliğe daha da önem vermelisiniz.

Pişirme tekniğiniz de önemli
Kısık ateşte pişen yemekler daha lezzetli olur. Bunun sebebi; sebzelerin içten dışa doğru kendi içindeki suyu ile pişmesidir. Yüksek ateşte pişen yemekler ise dıştan içe doğru piştiği için su ilave etmek zorunda kalırsınız. Oysa; kendi suyu ile pişen yemekler her zaman daha leziz sonuçlar verir.

Her şey sırayla
Yemeğinizin ana malzemelerini tencereye pişme sırasına göre ekleyin. Her malzemenin pişme süresi farklıdır. Havuç ile patates, patlıcan ile biber birbirinden farklı sürelerde pişecektir. Bunları gözeterek yemeği pişirdiğinizde malzemelerinizin gereğinden fazla yumuşak ya da diri olmasını önlemiş olursunuz.

Az tuz, kararında baharat
Fazla tuz, yemeğinizin tüm lezzetini alıp götürecek bir felakete dönüşebilir. Oysa; tuzsuz yemeğin çözümü oldukça basit. Daha leziz tatlar elde etmek istiyorsanız baharatlardan destek alın. Hangi yemeğe hangi baharatın yakıştığını zamanla, deneyerek bulabilirsiniz.

Sunum da mühim
İşte şimdi yemeğinizi sevdiklerinizle paylaşma zamanı. Bunun için doğru yemeğe doğru tabak ve biraz süsleme gibi detaylarla tam olması gerektiği gibi bir sunum yapabilirsiniz. Sunum dediysek abartılı bir görünümden bahsetmiyoruz. Yemeğinizin tadına doyularak yenmesi ilk hedefimiz. Sunum ise o lezzeti doğru makyajlamak ve ikram etmek.