Otogaz Sıkça Sorulan Sorular

Otogaz nedir?

Temel olarak bütan ve propan gazlarının bileşimden oluşan, hidrokarbon esaslı LPG’nin araçlarda yakıt olarak kullanılan haline verilen ismidir.

Otogaz güvenli midir?

Standartlara uygun üretilen LPG dönüşüm sistemleri yüksek emniyet katsayıları ile tasarlanmakta ve güvenlik ekipmanları ile donatılmaktadır. Standartlara uygun LPG sistemlerinin kullanılması, periyodik kontrollerinin yetkili servislerdeki uzmanlar tarafından yapılması ve kullanım kurallarına uyulması durumunda tüketicilerin güvenle kullanabileceği bir yakıttır.

Türkiye’de yaklaşık her 5 motorlu araçtan 2’sinde güvenle kullanılmaktadır.

Otogazın oktan sayısı kaçtır?

Türkiye’de yürürlükte olan TS EN 589 standartlarına göre otogazın motor oktan sayısı (MOS) asgari 89 olmalıdır.

Milangaz otogaz istasyonlarında tüketicilere sunulan yüksek kaliteli otogazın motor oktan sayısı ise 93 oktanın üzerindedir.

Motor oktan sayısı nedir?

Motor oktan sayısı (MOS), içten yanmalı motorlarda yanma kalitesinin ve özellikle de zor koşullara dayanma yeteneğinin ölçüsüdür. Teknik bir ifadeyle benzinin vuruntu kalitesinin (vuruntu kalitesi; motor ömrünün değerlendirilmesinde kullanılan teknik bir tabir olup, artması halinde motor ömrünün azalacağını ifade eder) değerlendirilmesi için kullanılan bir ölçüttür.

Otogaz çevreci midir?

Düşükkarbonlu bir yakıt olan otogazın karbon, nitrojen oksit, kükürt oksit salınımının diğer fosil yakıtlara göre düşük olması nedeniyle daha çevreci bir yakıttır.

Ayrıca bir sızıntı ya da kaçak durumunda, toprağı veya su kaynaklarını kirletmemektedir.

Emniyetli dolum seviyesi nedir?

LPG tanklarının dolumu güvenlik amacıyla tank hacminin %80’ini geçmeyecek şekilde kısıtlanmaktadır. Bu nedenle dolum esnasında depoyu daha fazla gaz alsın diye sallamak; emniyetli dolum seviyesine ayarlı depo içi şamandıranın bozulmasına neden olabileceği için tehlikeli ve yanlıştır.

Aracımın kapasitesinden daha fazla otogaz aldım. Bu nasıl olabilir?

LPG’li araçların depo kapasitelerinden bahsedilirken genellikle toplam kapasitenin %80’i olan emniyetli dolum seviyesi belirtilir. Depo içi şamandıranın arızalı olması durumunda yakıt alımının kesilmesi gereken güvenli seviye aşılabilmektedir. Bu durumda da “araç depomdan fazla otogaz satıldı” şeklinde şikâyetler olabilmektedir. Bu şikâyetlerin ve tehlike arz eden durumun önüne geçilebilmesi için aracınızın bakım ve kontrollerinin düzenli ve yetkili servislerce yapılması hayati önem taşımaktadır.

LPG (otogaz) zehirli midir?

LPG yanıcı ama zehirsiz bir gazdır. Halk arasında gaz zehirlemesi olarak değerlendirilen olay, LPG’nin zehirli olmasından değil, uzun süreli gaz kaçağı durumunda havadaki oksijen oranının düşmesinden kaynaklanmaktadır.

En yakın Milangaz otogaz noktasının bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

Milangaz internet sitesindeki “Milangaz nerede?” linki üzerinden satış noktalarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Görüş ve önerilerimi Milangaz’a nasıl iletebilirim?

444 0 120 veya 0850 255 0 120 numaralı Milangaz İletişim hattını arayarak, Whatsapp üzerinden 0552 552 0 120 numaralı sipariş hattından yazarak, www.milangaz.com.tr internet sitesindeki iletişim formunu iletişim linki üzerinden doldurarak görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Milangaz bayisi olmak istiyorum ne yapmam lazım?

444 0 120 veya 0850 255 0 120 numaralı Milangaz & Likidgaz İletişim hattını arayarak, Whatsapp üzerinden 0552 552 0 120 numaralı sipariş hattından yazarak, www.milangaz.com.tr internet sitesindeki iletişim formunu iletişim linki üzerinden doldurarak bu konudaki isteğinizi iletebilirsiniz. Sonrasında sizinle iletişime geçilecektir.