OYAK Hakkında

OYAK Hakkında

1961 yılında kurulan OYAK, Türkiye’nin en büyük tamamlayıcı mesleki emeklilik fonudur. OYAK Grubu; maden metalürji, çimento beton kağıt, otomotiv lojistik, finans, hizmet, kimya, tarım hayvancılık ve enerji sektörlerinde Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesine yayılmış, dünya genelinde altı farklı kıtada, 23 ayrı ülkede faaliyet göstermektedir.

Tüm faaliyetlerini 205 sayılı Kanun kapsamında sürdüren OYAK, ikinci basamak tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olarak hizmet vermektedir. OYAK, özel hukuk hükümlerine tabi, mali ve idari bakımdan özerk, ek bir sosyal güvenlik kuruluşu olup üyelerinin birikimlerini verimlilik ve kârlılık amacıyla yönetmektedir.

“Bizim yaptığımız, bir işten fazlası” diyerek 32 bini aşkın çalışanımız ile 418.455 üyemizin daha güvenli bir geleceğe sahip olması ve yüksek refah düzeyine erişmesi için değerli yatırımlar yapıyoruz. Üyelerimize her yıl yüksek oranda nema sağlayabilme ve yüksek katma değer yaratan üretim hedefiyle çalışırken, geliştirdiğimiz hizmet modelimizle kurumsal olarak büyüyor ve ülke ekonomisine değerli katkılar sunuyoruz.

2019 konsolide sonuçlarına göre, OYAK’ın toplam hasılatı 48,8 milyar TL’ye, toplam varlıkları 118,3 milyar TL’ye ulaşırken; 4,9 milyar ABD Dolar’lık toplam ihracatı ile Kurumumuz Türkiye’nin 2019 yılındaki ihracatının %2,7’sini tek başına karşılamıştır. Üretim, satış, istihdam, ihracat ve vergi başlıkları altında kıvanç kaynağı olarak gördüğümüz faaliyet sonuçlarımızın ülke ekonomisine yaptığı katkıyla gurur duyuyor, üyelerimizin ve yatırımcılarımızın duyduğu güveni karşılamanın onurunu yaşıyoruz.