Tüpgaz Sıkça Sorulan Sorular

Tüpgaz Nedir?

Türkiye’de Milangaz ile özdeşleşen Tüpgaz, çelik tüplere doldurularak tüketicilere sunulan sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) genel adıdır.

Tüpgaz’da kullanılan LPG’nin özellikleri nelerdir?

LPG, temel olarak bütan ve propan gazlarının bileşimden oluşan, renksiz ve havadan ağır hidrokarbon esaslı yanıcı bir gazdır. Tüpgazın birleşim oranları %70 bütan, %30 propandır.

Ek olarak, ortamdaki LPG, ayırt edilebilmesi için standartlara uygun olarak hissedilebilir derecede kokulandırma yapılır.

Mavi tüp ile gri tüp arasında bir fark var mı?

Milangaz ve Likidgaz markalı tüpler bölgesel talepler doğrultusunda mavi veya gri boyalı olabilmektedir. Bu tüplerin tek farkı rengidir. 12 kg’lık mavi bir tüp ile gri bir tüp aynı ağırlıkta, aynı kalitede tüpgaz içermektedir.

Milangaz/Likidgaz tüpün tam dolu olduğunu nasıl bilebilirim?

Milangaz/Likidgaz tüpleri, tam dolu olarak satışa sunulmaktadır. Tüpünüzün tam dolu olduğundan ve ilk defa sizin tarafınızdan kullanılacağından emin olmanız için tüplerin tamamı Shrink kapaklıdır. Ayrıca ev tüplerinde çıt-çıt kapak ile ikinci bir kontrol daha sağlanmaktadır.

* Piknik tüplerde shrink bulunmamaktadır.

Shrink kapak ne demektir?

Milangaz/Likidgaz tüpler üzerinde yer alan shrink kapaklar, tüplerimizin tam doluluğunun ve gereken bütün güvenlik testlerinin yapıldığının güvencesidir.

Tüpünüzün ilk defa sizin tarafınızdan kullanılacağından emin olmak için shrink kapağın varlığını kontrol ediniz.

Gövde kabartmalı tüpler ‘güvenli tüp’ anlamına gelir mi?

Tüpünüzü güvenle kullanmak için üzerinde Milangaz veya Likidgaz gövde kabartmasının ve shrink kapağın olduğundan emin olunuz.

Milangaz ve Likidgaz tüpleri sigortalı mıdır?

“Hayatınız bizim için değerlidir” prensibinden taviz vermeyen Milangaz ve Likidgaz, can ve mal güvenliğini her türlü kazancın önünde tutar. Bu anlayışla ülkemiz genelindeki tüm Milangaz ve Likidgaz müşterilerine sigorta teminatları kapsamında ve yasal sorumluluğumuz olması nedeniyle sigorta güvencesi sunulmaktadır.

Dedantör nedir, ne işe yarar?

Dedantör, tüp ile tüpün kullanıldığı ocak, şofben, ısıtıcı vb. gaz yakan cihazların bağlantısını ve tüpgazın çıkış basıncını ayarlayarak LPG’li cihazların verimli ve sağlıklı çalışmasını sağlayan regülatörlerdir.

Tüpünüzü kullandığınız cihaza ve cihazın kullanımı amacına göre gaz basıncı farklılık gösterir. Dedantör cinsi cihazın (ocak, şofben, ısıtıcı v.b.) gerektireceği kullanım basıncına göre farklılık gösterir. Bu nedenle cihazınıza uygun, doğru dedantörü kullanmanız büyük önem taşımaktadır.

Tüpünüzü güvenle kullanabilmeniz için dedantör kadar önemli diğer bir bağlantı ekipmanı ise hortumdur. Hortumunuzun uygun uzunluk ve çapta, basınç ve sıcaklığa dayanıklı darbe korumalı (termo - çift katmanlı) ve güçlü bir iç örgü yapısına sahip olması gerekmektedir.

Hortum ve dedantörü ne sıklıkta değiştirmeliyim?

Azami değiştirme süresi, hortum kullanımında 3 yıl, dedantör kullanımında 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreleri beklemeden kullanmakta olduğunuz, dedantörü, hortumu ve bağlama kelepçelerini uzmanlarına periyodik olarak kontrol ettiriniz.

Tüpümü kendim takabilir miyim?

Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu kapsamında 2 kilogram üzeri tüplerin, tüp bayileri tarafından teslim edilmesi ve bağlantısının adreste yapılması zorunludur.

Tüpümü kendim doldurabilir miyim?

Tüpünüzün tesislerimiz haricinde herhangi bir otogaz istasyonu ya da benzeri yerde, ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen yöntemlerle doldurulması her şeyden önce can ve mal güvenliğiniz için büyük risk teşkil etmektedir. Bu türden yapılan dolumlar ‘yasa dışı/kaçak dolum’ olarak adlandırılmış olup, kanunen yasaklanmıştır.

Milangaz ve Likidgaz markalı tüpler sadece Milangaz ve Likidgaz tarafından doldurulabilir.

Tüpgaz tehlikeli midir?

Standartlara uygun üretilen LPG tüpleri ve LPG ile çalışan cihazlar yüksek emniyet katsayıları ile tasarlanmakta ve güvenlik ekipmanları ile donatılmaktadır. Milangaz ve Likidgaz, LPG tüplerini TS EN 1442, TS 55, TS 55 EN 1442 ve EN 1442 standartlarına ve 2010/35/EU Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Direktifine uygun olarak ürettirmektedir. Standartlara uygun üretilen ve yüksek emniyet standartları ile dolumu yapılan Milangaz ve Likidgaz tüpleri, standartlara uygun üretilen cihazlarda kullanıldığında tüketicilerin güvenle kullanabileceği bir yakıttır.

LPG zehirli midir?

LPG yanıcı ama zehirsiz bir gazdır. Halk arasında gaz zehirlenmesi olarak değerlendirilen olay, LPG’nin zehirli olmasından değil, uzun süreli gaz kaçağı durumunda havadaki oksijen oranının düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu noktada özellikle katalitik soba, şofben v.b. gibi LPG’yi çok tüketen cihazların kullanıldığı alanların iyi havalandırılması ve baca bağlantılarının iyi yapılmasına dikkat edilmelidir.

LPG donar mı?

Bütanın donma noktası -140 santigrat derecedir; propanın donma noktası -188 santigrat derecedir. Bütan ve propan birleşiminden oluşan tüpgaz, 0 santigrat derecede dahi gaz fazındadır.

Halk arasında tüpün donması olarak adlandırılan olay ise LPG’nin değil, tüpün yüzeyindeki su buharının önce yoğunlaşması ve sonrasında donması şeklinde gerçekleşir.

Tüpü ısıtarak daha fazla kullanabilir miyim?

Tüp kullanımında azami fayda sağlamak amacı ile halk arasında uygulamaları görülen “tüpün yan yatırılması”, “sıcak/kaynar su havuzlarında çalıştırılması” gibi uygulamalar tehlike arz etmektedir.

Gaz kaçağı ile kontrolü nasıl yapılır?

Herhangi bir gaz kaçağı şüphesi duyduğunuzda kesinlikle kibrit, çakmak vb. ateş kaynakları asla kullanılmamalı, kıvılcıma neden olabilecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır.

Gaz kaçağı kontrolü için gaz detektörü veya sabun köpüğü kontrolü uygulanabilir.

Acil Durum (Gaz kaçağı şüphesi) halinde yapmam gerekenler nelerdir?

Öncelikle ortamda biriken gazın tahliyesi amacıyla kapı ve pencereleri açarak evinizin havalandırılmasını sağlayın.

Kıvılcıma neden olabilecek her türlü hareketten kaçının. (Kibrit yakmak, çakmak kullanmak, elektrik anahtarı açık ise kapatmak, kapalı ise açmak, elektrikteki herhangi bir eşyanın (mikrodalga fırın, buzdolabı v.b.) kapağını açmak, yünlü kıyafetlerden kaynaklanabilecek statik elektrik)

Dedantörü vakit kaybetmeden tüpten ayırın.

Tüpünüzü açık havaya çıkartın

LPG’nin havadan ağır olması nedeniyle zeminde birikmesi sonucu, çukur, kuytu ve aralık gibi yerlerin süpürge ve ya benzeri kıvılcım yaratmayacak bir nesne ile süpürür gibi yaparak, açık olan kapı ve camlardan dışarı atılmasını sağlayın

Vakit kaybetmeden 444 0 120 numaralı çağrı merkezini ve 112 acil durumu arayarak haber verin.

Milangaz ve Likidgaz tüp siparişimi nasıl verebilirim?

444 0 120 veya 0850 255 0 120 numaralı Milangaz Likidgaz İletişim hattını arayarak,

WhatsApp üzerinden 0552 552 0 120 numaralı sipariş hattından yazarak,

www.milangaz.com.tr internet sitesindeki sipariş formunu doldurarak,

Milangaz sosyal medyada facebook ve instagram hesapları üzerinden siparişinizi verebilirsiniz.

Milangaz/Likidgaz tüp siparişim kim tarafından teslim edilmektedir?

Siparişiniz size en yakın Milangaz/Likidgaz Satış Noktası, yetkili bayisi tarafından teslim edilmektedir.

Satın alacağımız tüp için ödeme seçenekleriniz nelerdir?

Teslimat esnasında ister nakit ister kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Çalışma Saatleriniz nelerdir?

444 0 120 Milangaz & Likidgaz İletişim Hattı, hafta içi ve Cumartesi 07:00-22:00, Pazar günleri 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Acil durum çağrıları ise 7 gün 24 saat karşılanmaktadır.

Tüp teslimatları yurt genelinde 09:00-19:00 saatleri arasındadır. (Teslimat saatleri bölgesel veya satış noktası bazında farklılıklar gösterebilmektedir.)

Tek tuşla hızlı sipariş nasıl verebilirim?

444 0 120 numaralı çağrı merkezinden verdiğiniz ilk sipariş sonrasındaki aramalarınızda size müşteri temsilcisine bağlanmadan, “tuşlama ile otomatik 12 kg tüp siparişi vermek için 1’i tuşlayınız” anonsu ile tek tuşla hızlı sipariş verme seçeneği sunulur. 1’i tuşlamanız halinde siparişiniz otomatik olarak alınarak sistemde kayıtlı olan adresinize yönlendirilir.

Tek tuşla sipariş çağrınız onay anonsu ile sonlandırılır, çağrının bitirilmesinin ardından ise siparişinizi doğrulayan kısa mesaj (sms) ile bilgilendirilirsiniz.

* Dilerseniz 2’yi tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlanarak da sipariş verebilirsiniz.

www.milangaz.com.tr’den online sipariş nasıl verebilirim?

Milangaz’ın www.milangaz.com.tr internet sitesindeki ‘Sipariş Ver’ sekmesine tıklayarak siparişinizi oluşturabilirsiniz.

‘Sipariş Ver’ sayfasına girdiğinizde; adınız, soyadınız, telefon numaranız ile birlikte yaşadığınız il, ilçe ve mahalle ile açık adres bilgilerinizi belirterek istediğiniz tüpü ve adedi seçerek siparişinizi verebilirsiniz.

Başarıyla gerçekleşen sipariş sonrası, ekranda sipariş onay sayfası çıkar ve forma girilmiş olan e-posta adresine bilgilendirme mesajı gönderilir.

Verdiğim tüp siparişini nasıl değiştirebilirim?

Siparişiniz teslim edilinceye kadar, 444 0 120 çağrı merkezimizi arayarak değiştirebilirsiniz.

Siparişimin teslimat süresi ne kadardır?

Mesai saatleri içinde, bölgenizin dağıtım planlamasına göre en kısa sürede teslimatlar gerçekleştirilir.

En yakın Milangaz Likidgaz noktasının bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

Milangaz internet sitesindeki “Milangaz nerede?” linki üzerinden satış noktalarının bilgilerine ulaşabilirsiniz

Görüş ve önerilerimi Milangaz ve Likidgaz’a nasıl iletebilirim?

444 0 120 veya 0850 255 0 120 numaralı Milangaz & Likidgaz İletişim hattını arayarak, WhatsApp üzerinden 0552 552 0 120 numaralı sipariş hattından yazarak, www.milangaz.com.tr internet sitesindeki iletişim formunu iletişim linki üzerinden doldurarak görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Milangaz/Likidgaz bayisi olmak istiyorum ne yapmam lazım?

444 0 120 veya 0850 255 0 120 numaralı Milangaz & Likidgaz İletişim hattını arayarak, WhatsApp üzerinden 0552 552 0 120 numaralı sipariş hattından yazarak, www.milangaz.com.tr internet sitesindeki iletişim formunu iletişim linki üzerinden doldurarak bu konudaki isteğinizi iletebilirsiniz. Sonrasında sizinle iletişime geçilecektir.